نام دامنه چیست؟
به نظر می رسد این یک چیز اساسی است ، اما همیشه این کار ساده نیست ، به خصوص اگر مبتدی باشید.
مطمئناً، همه چیز برای افرادی که تجربه ساخت وب سایت ها را دارند ، بسیار اساسی به نظر می رسد. اما برای یک مبتدی ، همه اینها کمی احساس اضطراب می کنند.
منابع زیادی وجود دارد که از نظر فنی به شما می گویند، نام دامنه چیست و چگونه می بایستاز آن استفاده کرد.
در این مقاله به مسائل اساسی که در خصوص دامنه می بایست بدانید، خاطر نشان شده است:

10 سوال درباره نام دامنه
1- نام دامنه چیست؟
2- آیا نام دامنه و وب سایتها از هم جدا هستند؟
3- دامنه رایگان در مقابل دامنه پولی.
4- از کجا می توانم یک نام دامنه خریداری کنم؟
5- ثبت دامنه چقدر هزینه دارد؟
6- آیا می توانم یک نام دامنه را مستقیماً از سازنده وب سایت خریداری کنم؟
7- آیا در صورت تغییر سازندگان وب سایت می توانم نام دامنه خود را منتقل کنم؟
8- آیا باید یک نام دامنه را از طریق ثبت یا یک سازنده وب سایت خریداری کنم؟
9- آیا نام دامنه ها با .com همیشه ارجح هستند؟
10- آیا باید با ثبت خصوصی از اطلاعات شخصی خود محافظت کنم؟

1- نام دامنه چیست؟
به طور ساده، یک نام دامنه، آدرسی است که برای رسیدن به یک وب سایت، در نوار آدرس مرورگر وب سایت تایپ می کنید.
نام دامنه برای وب سایت شما (دقیقاً مثل اثر انگشت) بی نظیر است و نمی تواند بین وب سایت های مختلف به اشتراک گذاشته شود.

2- آیا نام دامنه و وب سایت ها از هم جدا هستند؟
به یک دامنه به عنوان شماره تلفن و یک وب سایت در تلفن خود فکر کنید. در حالی که به هم متصل هستند، موارد جداگانه ای هستند.
می توانید تلفن (وب سایت) خود را در هر زمان تغییر دهید و هنوز شماره تلفن موجود (دامنه) خود را نگه دارید و فقط آن را به تلفن جدید خود (وب سایت جدید) وصل کنید.
یا ، می توانید شماره تلفن (دامنه) خود را به یک ارائه دهنده سرویس تلفن دیگری (ثبت دامنه) منتقل کنید، و همچنان آن را به تلفن موجود (وب سایت خود) وصل کنید.
نکته مهم این است که دامنه شما به طور دائم با هیچ وب سایت خاصی گیر نمی افتد. می توانید آن را جدا کرده و دوباره به هر وب سایت دیگری که می خواهید وصل کنید. اما بخاطر داشته باشید که دامنه فقط می تواند همزمان به 1 وب سایت واحد وصل شود.

3- نام دامنه رایگان در مقابل پرداخت شده
نام دامنه رایگان وجود دارد که می توانید از سازندگان وب سایت های مختلفی که استفاده می کنید ، مانند WordPress.com ، Wix ، Squarespace ، Weebly و غیره دریافت کنید.

برای خاص تر بودن ، این سازندگان وب سایت به شما “زیر دامنه” می دهند.
نام زیر دامنه رایگان همیشه خوب نیست – به خصوص اگر می خواهید با برند منحصر به فرد خود یک تجارت بلند مدت ایجاد کنید.
به این دو دلیل مهم می بایست از زیر دامنه های رایگان خودداری کنید:
شما زیر دامنه ای را ندارید. در حالی که استفاده رایگان است. سازنده وب سایت صاحب نام زیر دامنه است. اگر شما همیشه تصمیم به تغییر سرویس دهنده دیگری گرفتید ، دامنه قابل حمل نیست.
یک زیر دامنه فرمت دامنه شخصی ارائه دهنده خدمات است. در پایان دامنه ، نام ارائه دهنده خدمات را خواهد داشت. به عنوان مثال ، اگر از Weebly استفاده کردیم ، آدرس وب ما به جای وب سایت ساختگی وب سایت .weebly.com(نام دامنه) خواهد بود.
به همین دلیل من همیشه توصیه می کنم برای به دست آوردن یک دامنه مناسب که شما کاملاً در اختیار دارید، هزینه کنید. این موضوع به برندسازی شما کمک خواهد کرد.

4- از کجا می توانم یک نام دامنه خریداری کنم؟
توجه داشته باشید که هنگام خرید/ثبت دامنه، شما در واقع هزینه سالانه را پرداخت می کنید تا دامنه تحت عنوان شما ثبت شود.
وقتی دوره ثبت نام شما منقضی شده و اگر تمدید نشود، نام دامنه را از دست می دهید زیرا برای سایر افراد در بازار آزاد ثبت نام می شود.
خوشبختانه، ثبت نام کنندگان دامنه به شما ایمیل می دهند تا به شما یادآوری کنند که مدت ثبت نام شما به پایان رسیده است، یا آنها گزینه تجدید خودکار را در اختیار شما قرار می دهند، بنابراین لازم نیست به یاد داشته باشید.

5- ثبت دامنه چقدر هزینه دارد؟
به طور کلی ، یک دامنه برای شما در هر سال مقداری هزینه خواهد داشت.
اما اگر یک دامنه بسیار مورد تقاضا باشد، می تواند هزینه بالاتری داشته باشد. هزینه تمدید سالانه پس از آن به صورت عادی می شود.
دلیل گران بودن خرید اولیه این است که ممکن است شخصی از قبل دامنه را در اختیار داشته باشد و آن را برای فروش مجدد نگه دارد. یا ثبت دامنه ای که دامنه بسیار مورد تقاضا است، بنابراین قیمت آن را افزایش می دهند.
در اکثر اوقات، اگر از نام شرکت منحصر به فرد خود به عنوان دامنه استفاده می کنید ، دیگر نیازی به نگرانی بیش از حد در پرداخت هزینه سنگین نخواهید داشت.

6- آیا می توانم یک نام دامنه را مستقیماً از سازنده وب سایت خریداری کنم؟
برخی از سازندگان وب سایت ، مانند Wix ، Squarespace یا Weebly اگر در برنامه های سالانه خود ثبت نام دامنه سفارشی رایگان را به مدت یک سال به شما می دهند.
پس از سال اول ، مجبور خواهید بود دامنه را با قیمت ذکر شده آنها تجدید کنید.
بنابراین با این سازندگان وب سایت، قیمت گذاری با ثبت دامنه مطابقت دارد.
مزایای دریافت دامنه سفارشی شامل موارد زیر است:
شما یک سال به صورت رایگان دریافت می کنید (با فرض اینکه در برنامه های سالانه آنها مشترک شوید)
آنها اتصال نام دامنه به وب سایت خود را برای شما آسان تر می کنند ، زیرا روند اتصال در سکوی خود را ساده تر می کنند
در اینجا تعدادی از سازندگان نام های دامنه سفارشی رایگان را برای سال اول خود ارائه می دهند.

7- آیا در صورت تغییر سازندگان وب سایت می توانم نام دامنه خود را منتقل کنم؟
بله ، می توانید – بنابراین دامنه شما در یک مکان خاص قفل نمی شود.
شما می توانید آن را به عنوان نام دامنه خود با خود ببرید (تا زمانی که هزینه سالانه خود را پرداخت کنید).
ثبت کننده دامنه یا سازنده وب سایت (مکانی که می خواهید نام دامنه را به آن انتقال دهید) دستورالعمل هایی در مورد چگونگی انجام این کار به شما ارائه می دهد.

چرا می خواهید نام دامنه خود را منتقل کنید؟
یک دلیل محبوب این است که اگر تصمیم دارید سازندگان وب سایت را تغییر دهید ، باید دامنه خود را از سازنده وب سایت که ترک می کنید منتقل کنید. این فرض بر این است که شما دامنه خود را از سازنده وب سایت خریداری کرده اید ، و نه با یک نام دامنه.
اما اگر دامنه شما از طریق ثبت نام دامنه خریداری شده است ، می توانید ارتباط خود را با سازنده وب سایت قبلی خود قطع کرده و نام دامنه خود را به سازنده جدید وب سایت وصل کنید. می توانید دامنه خود را در ثبت فعلی خود نگه دارید.

8- آیا باید یک نام دامنه را از طریق ثبت یا یک سازنده وب سایت خریداری کنم؟
در اینجا هر جوانب مثبت و منفی وجود دارد.

خرید یک نام دامنه از طریق یک سازنده وب سایت:
مزایا:
اگر با یک سازنده وب سایت (مانند Wix ، Squarespace یا Weebly) در یک برنامه سالانه عضو شوید ، آنها برای یک سال دامنه رایگان به شما می دهند. بنابراین شما هزینه دامنه 1 ساله را ذخیره می کنید.
– اتصال نام دامنه به وب سایت شما برای شما ساده تر است (زیرا سازنده وب سایت فرایند اتصال را فقط با چند کلیک ساده می کند). با ثبت نام دامنه، شما باید چندین ویرایش پیکربندی انجام دهید.

معایب:
-بعد از اولین سال رایگان ، شما نیاز به تمدید دامنه خود خواهید داشت. اینها شامل ثبت حریم خصوصی برای دامنه شما نیستند.. بنابراین تجارت در اینجا به مدت یک سال رایگان است و در سالهای بعد کمی گران تر است.
– اگر می خواهید سازندگان وب سایت را تغییر دهید ، باید دامنه خود را از سازنده وب سایت قدیمی خود منتقل کنید. این کار باید انجام شود زیرا دیگر از سازنده قدیمی وب سایت استفاده نمی کنید.

خرید نام دامنه از طریق ثبت نام دامنه:
مزایا:
-اگر سازندگان وب سایت را تغییر دهید ، می توانید نام دامنه را با ثبت نام دامنه نگه دارید و آن را به سازنده جدید وب سایت وصل کنید. این کار معمولاً طی یک روز انجام می شود.
– هزینه های سالانه معمولاً با در سال ارزان تر است.

معایب:
– از آنجا که ثبت نام دامنه خارج از سازنده وب است ، اتصال نام دامنه کمی فنی تر و اداری تر است.

نکته راهنما:
اگر چند وب سایت مختلف دارید ، ممکن است بخواهید ثبت نام تمام دامنه ها با یک نام دامنه مانند GoDaddy یا NameCheap را در نظر بگیرید. مدیریت همه آنها در زیر یک سقف منفرد ، ساده تر است ، به خصوص اگر از سازندگان وب سایت های مختلف استفاده می کنید.

9- آیا نام دامنه ها با .com همیشه ارجح هستند؟
به طور کلی ، ما احساس می کنیم که مردم تمایل دارند دامنه های محبوب سطح برتر مانند com. ، .org و .net را ترجیح دهند. یا حتی TLD هایی که مخصوص کشور هستند (مانند .ir برای ایران) ، که برای تجارتهایی که مشتریان محلی را هدف قرار می دهند ، مناسب است.
بنابراین در روند انتخاب بیش از حد فکر نکنید. سعی کنید نام دامنه را با نام تجاری خود مطابقت دهید، زیرا این امر به برندسازی کمک می کند.

10- آیا باید با ثبت خصوصی از اطلاعات شخصی خود محافظت کنم؟
آیا می دانید که هر کسی می تواند با استفاده از WHOIS اطلاعات مالکیت و مخاطب صاحب نام دامنه را جستجو کند؟
بنابراین اگر احساس می کنید که نمی خواهید اطلاعات مخاطب شما به صورت عمومی فاش شود ، اکثر ثبت کنندگان به شما امکان ثبت خصوصی نام دامنه خود را می دهند ، بنابراین اطلاعات تماس شما از چشمان عمومی محافظت می شود.

اینتن کلود زیر مجموعه ی هلدینگ اینتن است که با بیش از 10 سال در زمینه ی طراحی سایت و سئو،خدمات هاست و سرور در فروردین 1398 فعالیت خود را آغاز کرده است.برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید.

منبع : سوالات رایج در خصوص نام دامنه